Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa w Żarach

Adres: ul. Szymanowskiego 4   68-200 Żary

NUMER TELEFONU KS. DYŻURNEGO  503 840 515

Prosimy jednak pamiętać, że nie jest to numer „infolinii“ (więc nie zawsze będzie możliwe odebranie połączenia), ponieważ ksiądz, który pełni dyżur, może być na pogrzebie, z wizytą u chorego lub pełnić jeszcze inne obowiązki.

Kancelaria Parafialna czynna:

ŚRODA: od 19.00 do 20.00 *
SOBOTA: godz. 9.00-10.00 *

*  - proszę zawsze sprawdzać w bieżących Ogłoszeniach duszpasterskich (ze względów duszpasterskich, mogą czasami być wprowadzone zmiany)

Numer konta

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa Oblubieńca

ul. Szymanowskiego 4, 68-200 Żary

Dziękujemy za wszystkie wpłaty na rzecz Parafii.

PARY PRZYGOTOWUJĄCE SIĘ DO SAKRAMENTU MAŁŻEŃSTWA UMAWIAJĄ SIĘ NA SPISANIE PROTOKOŁU NA TERMIN POZA GODZINAMI KANCELARJNYMI.

DYŻURY KSIĘŻY:
WEZWANIA DO CHORYCH LUB SPRAWY POGRZEBOWE PROSIMY ZGŁASZAĆ NAJLEPIEJ PO RANNEJ LUB WIECZORNEJ MSZY ŚWIĘTEJ.
PROSZĘ PAMIĘTAĆ, ŻE KSIĄDZ NIE PRZEBYWA TYLKO NA PLEBANII. MOŻE BYĆ NA POGRZEBIE, Z WIZYTĄ U CHOREGO LUB PEŁNIĆ INNE OBOWIĄZKI DUSZPASTERSKIE I ADMINISTRACYJNE.

Okazja do Spowiedzi Świętej: w dni powszednie przed poranną Mszą Świętą (6.00 - 6.25) i przed wieczorną Mszą Świętą (17.30 – 17.55); w czwartek w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu (18.40 – 19.25); w niedzielę przed Mszą świętą o godz. 7.00, 8.30. 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00 (z wyjątkiem niedziel wakacyjnych).

Realizując zalecenie Ks. Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, od października 2017 r. zmienia się forma uczestnictwa w naukach przed Chrztem Świętym dziecka dla rodziców i chrzestnych. Trzeba wziąć udział w 4 naukach.

Nauki będą głoszone w każdą sobotę o godz. 19.00:

w I sobotę miesiąca w parafii p.w. Miłosierdzia Bożego;

w II sobotę miesiąca w parafii p.w. Św. Józefa Oblubieńca NMP;

w III sobotę miesiąca w parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (kościół farny);

w IV sobotę miesiąca w parafii p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Można rozpocząć uczestnictwo w dowolną sobotę miesiąca. Należy jednak uczestniczyć we wszystkich spotkaniach.

Po odbyciu nauk, zostanie wydane zaświadczenie, które będzie ważne do końca życia.

UDZIAŁ W NAUKACH PRZED CHRZTEM, NIE ZWALNIA Z OBOWIĄZKU UZYSKANIA ZAŚWIADCZENIA O MOŻLIWOŚCI BYCIA CHRZESTNYM. CZYLI ZAŚWIADCZENIE, ŻE KTOŚ JEST WIERZĄCYM I PRAKTYKUJĄCYM KATOLIKIEM, ORAZ PRZYJĄŁ SAKRAMENT BIERZMOWANIA.

W naszej parafii, św. Józefa Oblubieńca NMP, Chrzest święty w czasie Mszy Świętej o godz. 11.30 jest udzielany w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W pozostałe niedziele, po Mszy Świętej o godz. 11.30.

Odpust: 19 marca

Wiernych: 7900 osób

Kronika od 1992 r

Data erekcji: 25.03.1994 r

Księgi metrykalne od 1992 r

Historia: Od 23.08.1992 r. najpierw jako wikariat samodzielny, który został wydzielony z parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Wniebowzięcia NMP, a następnie już od 25.03. 1995 r. jako parafia św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.

„Myśl o utworzeniu parafii na Osiedlu Moniuszki i budowy kościoła była żywa już w latach osiemdziesiątych. Na początku lat osiemdziesiątych starania o lokalizację kościoła na osiedlu podjął ks. Prałat Tadeusz Demel ówczesny proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Była to właściwie inicjatywa mieszkańców osiedla, którzy przez akcję podpisów domagali się dla siebie kościoła. Jednak dopiero w latach dziewięćdziesiątych zostały stworzone warunki ku temu, aby zaistniał taki ośrodek duszpasterski. Ówczesny Ksiądz Biskup Ordynariusz Józef Michalik erygował z dniem 25 sierpnia 1992 roku Wikariat Samodzielny, który obecny Ksiądz Biskup Ordynariusz Adam Dyczkowski z dniem 25 marca 1994 roku przekształcił w pełnoprawną parafię. Na parafii spoczął niełatwy obowiązek budowy świątyni i towarzyszących jej budynków dla celów duszpasterskich i administracyjno-mieszkalnych.
Po uzyskaniu w 1993 roku działki pod budowę, zlecono wykonanie projektu kościoła parafialnego i plebani mgr inż. Sławomirowi Grzelczakowi architektowi z Zielonej Góry. Po przedstawieniu projektu w marcu 1994 roku Urząd Miasta wydał decyzję o lokalizacji, a Urząd Rejonowy pozwolenie na budowę.
Prace przy budowie kościoła rozpoczęto 5 czerwca 1994 roku, dzień po uroczystości Bożego Ciała, która po raz pierwszy miała miejsce na placu budowy przy ul. Szymanowskiego. 18 września 1995 roku w czasie uroczystej mszy świętej na placu budowy Ks. Biskup Ordynariusz Adam Dyczkowski dokonał aktu wmurowania kamienia węgielnego, który pochodzi z bazyliki św. Piotra w Rzymie. (…)”

[Fragment z artykułu ks. Proboszcza Stanisława Pojnara. Głos Świętego Józefa. Rok I nr 12 z 2 kwietnia 2000]