25 WRZEŚNIA 2021 R.

„Nie bójcie się dawać Świadectwa”

Św. Jan Paweł II – Gorzów Wlkp. 1997r

PROGRAM:

9.30

Przywitanie pielgrzymów na Piastowskim Zamku Królewskim w Międzyrzeczu: pieśń „Bogurodzica”, przemówienie okolicznościowe, modlitwa „Pacierz”, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość – apel wojskowy, salwy honorowe, pieśń „Rota”.

10.00

Konferencja prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka pt: „Zachować dziedzictwo Narodu ochrzczonego. Nauki z historii”

10.30

Poczęstunek na placu zamkowym w scenerii muzycznej.

11.30

Przemarsz mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski.

12.00

Przygotowanie Liturgii: spowiedź święta, przywitanie pielgrzymów przez Kustosza Sanktuarium ks. Michała Łobaza  SAC.

12.30

Msza Święta pod przew.  JE ks. Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, homilia – JE Biskup prof. Henryk Wejman z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

14.00

Posiłek w scenerii muzycznej na placu przy sanktuarium.

Gród w Międzyrzeczu należy do najstarszych misyjnych ośrodków chrześcijaństwa w Polsce. Przebywał w nim św. Wojciech, który w Międzyrzeczu przygotowywał wyprawę misyjną do Prus. On również, opodal międzyrzeckiego grodu, założył w 996 roku pierwszy klasztor w Polsce. Siedem lat później,  13 listopada 1003 roku, w czasie pełnienia misji ewangelizacyjnej w klasztorze zginęli podczas napadu bracia zakonni Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Zostali  kanonizowani w następny roku przez papieża Jana XVIII jako Pierwsi Świeci Męczennicy Polski.

Kult Świętych Męczenników Międzyrzeckich podtrzymywał m.in. Sługa Boży Bp Wilhelm Pluta, który w roku 1966 na nowo sprowadził do Międzyrzecza relikwie świętych, utracone w XI w. wskutek ówczesnych wojen.

W 1997 roku, św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki apostolskiej do Gorzowa Wlkp. uczcił Pierwszych Męczenników Polski. Powiedział wtedy :

„Ziemia ta u zarania została zroszona krwią świętych Braci Polskich, męczenników, którzy jak pochodnie gorejące dzisiaj prowadzą wasz Kościół ku nowym czasom. Nowe czasy, zbliżające się trzecie tysiąclecie, wymagać będą waszego świadectwa. Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować.”

Przeczytaj

Spotkania formacyjne

Spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży

Biała Armia i nauka śpiewu